KONUT KREDİSİN'DE CAZİP AVANTAJLAR

Konut kredisinde ikinci indirim furyası

Bankalar 2010'da rakabet kılıcını yine konutta çekti.

2009'un son çeyreğinde konut kredilerinde faiz indirimi yarışına giren bankalar, 2010'da rekabete konuttan başladı. Son aylarda konut satışlarında yaşanan artışın da etkisiyle geçen hafta üç banka konut kredisi faizlerinde indirime giderek, rekabetin fitilini ateşledi.

Merkez Bankası'nın gecelik faizi yüzde 6.5'e kadar çekmesiyle özelikle 2009 yılının son çeyreğinde konut kredisi fazilerinde indirim yarışına giren bankalar, 2010 yılında da reekabet kılıcını konutta kredilerinde çekti.

‘Kriz bitti, konuta zam gelecek' korkusuyla konut satışlarının, krizin başladığı döneme kıyasala aralık ayında yüzde 20'lere varan artışlar görülmesi bankaları da harekete geçirdi.

Geçen hafta TEB, Fortis ve Yapı Kredi çeşitli vadelerde faizleri indirerek, faiz silahını çeken son bankalar oldu. Teb ve Fortis 60 ay ve 120 ay da dahil bütün vadelerde faizi indirirken, Yapı Kredi yüzde 2 komisyon ilaveli konut kresisi segmentinde inridime gitti. Yine geçen ay Finansbank, ING Bank ve Garanti Bankası konut kredisi faizlerini düşürmüştü.

Bankaların rekabete 2010 yılında da konut kredilerinden devam etmesinde, konut kredilerinin bankaların en az batık yaşadığı segment olması ve ticari krediler tarafında yoğun rekabetten dolayı faizlerin inebileceği minum seviyelerde olmasından dolayı, bankalara daha yüksek getiri sağlaması etkili oluyor. Şu anda fonlama maliyetlerinin düşük seviyede olması ve bir süre daha bu seviyelerde kalacağı beklentisi bankaları rekabette cesaretlendiriyor.

DEVLERİN İNDİRİMİ FİTİLİ ATEŞLER
Konut satışlarında yaşanan artışla önümüzdeki dönemde konu kredisin de yeni indirimlerin yaşanabileceği belirtilirken, konut kredisi pazarının yüzde 57'sine hakim olan Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, İş bankası ve Yapı Kredi'den gelecek olası indirimlerle, bu pazarda yeni bir faiz indirimi yarışı yaşanabileceği belirtiliyor. Bankacılar, hükümetin IMF ile anlaşması halinde, konut kredilerinde yeni indirimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Konut kredileri büyüklüğü 2009 yılında krize rağmen, gelen faiz indirimlerinini de etkisiyle yüzde 17 büyüdü. 2009 Ocak ayında 37 milyar lira olan konut kredisi kullanımı, 2010 Ocak itibarıyla 43.2 miyar liraya ulaştı

TEB ŞUBAT SONUNA KADAR MASRAF ALMIYOR
Bankalar, faiz oranlarda yaptıkları indirimlerin yanı sıra pazar paylarını artırmak, dosya masrafları ve komsiyonlarda da adeta sınırları zorluyor.

Bazı bankalar masraflarda indirimlere giderken, TEB geçen hafta açıkladığı ve şubat sonuna kadar sürecek kampanyasında konut kredisi kullanacak müşterilerinden dosya masrafı ve komisyon da almayacağını açıklayarak rekabete yeni bir boyut kazandırdı. Bankadan yapılan açıklamada, 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi alan bir müşterinin vade sonunda 172 bin 165 TL ödeyeceği ve bunun konut kredisi pazarında herşey dahil en düşük fiyat olduğu bildirildi. Fortisbank ise geçen hafta 60 ay vadede yüzde 0.98 olan faiz oranını yüzde 0.94'e, 120 ay vadede yüzde 1 olan faiz oranını da 0.99'a düşürdüğünü açıklamıştı.

‘BANKALAR FAİZ İNDİRDİKÇE BİZ DE DÜŞÜRÜYORUZ'
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş:
Banka kredi faiz oranlarının düşmesiyle, Varyap Meridian için anlaşmalı bankalarla uyguladığımız faiz oranları da güncellendi. Projemizde faizler 0.44'ten başlıyor ve 0.94'e kadar çıkıyor. Bankaların aldığı yüzde 1 komisyon ise Varyap Meridian'de bin TL'ye sabitlendi. Tüm veriler 2010'un gayrimenkul sektörü açısından iyi geçeceği sinyallerini veriyor. Tarihte bu kadar düşük faiz oranı görülmemiştir. 2010'un ilk yarısı, uygun fiyatlarla talebinin daha yoğun olacağı bir dönem olacaktır. İkinci yarıda ise talep ile girdi maliyeti artınca ve faizlerin yukarı çıkma ihtimali düşünüldüğünde gayrimenkul fiyatları yükselir. Ev alacak kişiler, yılın ilk yarısında, çok zaman kaybetmeden mevcut olumlu şartların yarattığı fırsatları değerlendirmeliler.

‘PEŞİNAT KOŞULLARI TÜKETİCİ İÇİN CAZİP HALE GELİYOR'
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya:
Konut kredisi faizler çok ciddi seviyelere geriledi; 2005'te sektörün patlama yaptığı dönemlerdeki yüzde 1.06 civarındaki oranların dahi çok altına geldi. Bu durum tüketicilere daha fazla seçenek sunuyor; peşinat oranlarında tüketiciler için daha cazip koşulların oluşmasına imkan tanıyor. Ayrıca markalı konut projelerindeki kampanyalar da böylece çeşitleniyor. Örneğin, Dumankaya Minimal ve Dumankaya Vizyon projelerinde anlaşmalı bankalardan kredi kullanan müşterilerimiz peşinatlarını proje tesliminde ödeyebiliyorlar. Faizlerin hiç olmadığı kadar uygun seviyelere gelmesi ve mevcut konut projelerindeki kampanyalar göz önüne alındığında yatırımını konuttan yana kullanmak isteyenler için çok elverişli bir ortam oluştu.

DAİRE FİYATLARI DÜŞÜYOR
Adana Ticaret Odası Gayrimenkul sektörü meclis üyesi Yasin Işık, 2009'u olumsuz bir bilançoyla kapatan gayrimenkul sektörünün, 2010'a da kötü bir başlangıç yaptığını, halen 3 yıl öncesinin fiyatlarıyla konut sattıklarını bildirdi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gayrimenkulün her dönemde önemli bir yatırım aracı olduğunu ancak, birkaç yıl önce suni bir şekilde arz-talep dengesini bozan konut yapımındaki artışın bugün sahibini bekleyen binlerce konutun müteahhitlerin elinde kalmasına yol açtığını belirtti.

Üç yıl öncesinin fiyatlarıyla daire sattıklarını belirten Işık, "Satış fiyatları maliyet sınırına hatta bazı bölgelerde maliyetin de altına kadar indi. Birçok meslektaşımız başka büyük şehirlere giderek, burada iş yapmanın yollarını aramaya başladı" dedi.

Işık, düşen konut fiyatlarına rağmen arsa fiyatlarının suni bir şekilde artış gösterdiğine dikkati çekerek, "Oysa, müteahhitler olarak arsa fiyatlarındaki bu artışı konutlara yansıtamıyoruz. Sorunun çözümü ise yine belediyelere düşüyor" diye konuştu.

Yasin Işık, belediyenin daha önce imar verdiği Karaisalı yolu güneyi ve REAL alışveriş merkezinin kuzey bölgelerinin yoğunluğu 1,2 iken 2 katlı dubleks evler olarak değiştirildiğini belirterek, "Aslında bu bölgelerin 1,2 yoğunluklu arsa konumuna getirilmesi halinde kuzey Adananın kuzey batısında yeni binaların yapılması ile güvenlikli ve sosyal aktivitesi olan siteler, uydu kentler yapılabilir. Yoğunluğu 1,2 olmasını yeşil alanların daha fazla olması yönünde yeterli buluyoruz" dedi.

İnşaat sektörünün, ekonominin lokomotifi olduğunu, onlarca sektörü peşinden sürüklediğini belirten Işık, "Mevcut tabloda maliyetinin de altında konut satışının olmasına rağmen 2010'a umutla bakmak istiyoruz" diye konuştu.

Işık, dövizin sabit, konut kredilerinin düşük olması nedeniyle yoğun bir hareketliliğin beklenmesinin gayrimenkulde talep artışını beraberinde getireceğini düşündüklerini, bu nedenle iyi bir yıl geçeceğini umut ettiklerini bildirdi.

Seyhan Baraj Gölü'nün karşı tarafındaki yapılaşmaya da dikkati çeken Işık, "Gölün karşı tarafındaki Menekşe ve Bayram Hacılı köylerinin ileriki yıllarda Adananın sakin, havası temiz ve nezih bir bölgesi olacağını düşünüyorum" dedi.

Konut satın almak isteyenlere önerilerde de bulunan Işık, "Fiyatların üç yıl öncesine döndüğü şu günler iyi değerlendirilmeli. Konut alınırken, yapım yılları, deprem yönetmeliğine uygun olup, olmadıkları incelenmeli. Gerekirse yapı denetim firmalarından bilgi almalarında da fayda olacaktır" diye konuştu.

KONUT KREDİLERİ SON 5 YILDA 15 KAT BÜYÜDÜ
Konut kredilerinin bu hızlı tırmanışında Türk toplumunun konuta olan talebi ve bankaların yeni gelişmekte olan piyasada pazar payı rekabetinde uyguladıkları faiz politikaları etkili oldu.

Krizden Türkiye ekonomisininde etkilenmesine rağmen 2009 yılının ilk sekiz ayında 1.5 milyar lira olan konut kredileri, ağustos ayından itibaren krize yönelik tahminlerin iyimserlik kazanmasıyla birlikte 3.5 milyar lira artışla 5 milyar liraya ulaştı.  

Bugün de konut kredilerinde aynı hızlı talebin devam etttiğini söyleyen Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tüketicinin bankaların faiz rekabetinden yararlanarak uzun vadeli konut kredisi kullandığını aktardı. Konut kredilerinde yüzde 1.70 olan faizlerin şimdi 0.95 olduğunu belirten Onaran, 50 bin lira 120 vadeli kredinin 979 lira olan olan aylık taksitinin yüzde 0.95 faiz ile 700 liraya düştüğünü söyledi.  

 
Eklenme Tarihi : 12/01/11 19:06:25   -   Görüntülenme : 3126
 
 

Haberler Ana Sayfasına Git

Günün Kelepirleri
 
 
Başarılı Danışmanlar
 
TUŞBA MERKEZ OFİSİMİZ
SULTAN ÖRPEK
(Danışma-Sekreter)
 
TUŞBA DENİZKÖŞKLER ŞUBE.
SEDAT GÜRBÜZ
(Şube Müdürü)
 
 
İşlem Görenler
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
375,000 TL
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
165,000 TL
Kiralık Konut
İstanbul / Avcılar
330,000 TL
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
330,000 TL
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
245,000 TL
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
245,000 TL
Satılık Konut
İstanbul / Avcılar
235,000 TL
 
 
Son Haberler
 
 
 
 
 
 
Yüzde Yüz Kredi
 
 
Mortgage/Kredi
 
 
Ziyaretçi Sayacı
 
 
Döviz Kurları
Alış Satış
Dolar : 2.256 TL 2.26 TL
Euro : 2.875 TL 2.88 TL

Güncel : 27/09/14 00:07
 
 
Bu Site "Tuşba Gayrimenkul" aittir. Tüm Hakkı Saklıdır © 2015